Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1204EL0000014
Tytuł: Drzewiej, to było pięknie...
Wydawca: Agencja "TiO"
Źródło: Lokalna
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tomasz K. Żurawski,  
Data publikacji: 2002-10-17
tóre warto odwiedzić. Artykułami serii „Drzewiej, to było pięknie...” mam zamiar kontynuować dążenia do tego celu. W kolejnych numerach Lokalnej będę opisywał wszystkie przedwojenne domy znajdujące się na terenie naszych miast i gmin. Wiem, że nie będzie to zadanie łatwe. Mam jednak nadzieje, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Jeżeli ktoś z Państwa zna historię jakiegoś przedwojennego domu, bardzo proszę o kontakt z redakcją, a ja zgłoszę się w celu przeprowadzenia wywiadu na temat owego budynku.
Na terenie naszych miast i gmin jest wiele starych budynków. Najczęściej jest to budownictwo willowe, drewniane i murowane. Początkowo było ono drewniane. Jej rozwój nastąpił na początku XX w., co było związane z budową linii kolei terespolskiej . W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęły powstawać równie budynki murowane. Wówczas również, podwarszawskie miejscowości a w tym Sulejówek, Skruda (Halinów) oraz okolice Dębego Wielkiego stały się modnymi ośrodkami letniskowymi i zaczęły tu powstawać budynki przeznaczone dla letników.
Większość budynków jest parterowa z mieszkalnym poddaszem, choć zdarzają się duże, piętrowe domy, czasem z wieżą. W większości znajdują się charakterystyczne elementy tj. balkon nad drzwiami, półkoliste okienko, liczne zdobienia, gzymsy. Domy budowane były na planie prostokąta, urozmaiconego licznymi werandami, balkonami podpartymi kolumnami, ze zdobionymi balustradami, kwietnikami. Dachy dwuspadowe kryto dachówką. Zdarzają się również nietypowe kształty okien np. łukowate, okrągłe, często boga