Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_k70A0082
Tytuł:
Wydawca: Jacek Santorski amp; Co Agencja Wydawnicza
Źródło: Sztuka kochania
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_inf-por
Autorzy: Michalina Wistocka,  
Data publikacji: 2009
Dlaczego w podpisie rysunku piszę o "cyklach bezjajeczkowych"? Ponieważ u dziewcząt zaczynających miesiączkowanie często występuje cykl bez jajeczek - nie są one bowiem jeszcze w pełni dojrzałymi kobietami.
W miarę upływu czasu coraz częściej pojawiają się cykle dwufazowe - z jajeczkowaniem mniej więcej w połowie cyklu, miesiączki wtedy stają się regularniejsze. Oto i wyjaśnienie sprawy tak często zdarzających się u dojrzewających dziewcząt dłuższych przerw między miesiączkami (sześć tygodni, dwa miesiące, trzy miesiące), które nie są żadnym objawem chorobowym, ale przejawem stopniowego przystosowywania się organizmu do nowej roli w życiu. Dłuższe przerwy w miesiączkowaniu szczególnie często występują u dziewcząt wybujałych, które w tym okresie rosną bardzo szybko i rozwój narządu rodnego nie nadąża za wzrostem kości i mięśni. Dlatego zaburzenia takie pojawiają się najczęściej u dziewcząt intensywnie trenujących sporty. Nieregularność tego typu w ostatnich dziesiątkach lat staje się tak liczna, że skłonna jestem przypuszczać, iż współczesne dziewczyny w taki właśnie sposób dojrzewają.
Wracając do wykresu krzywej ciepłoty porannej: temperaturę mierzymy nadal - codziennie i cierpliwie zapisujemy ją aż do wystąpienia miesiączki. A wtedy na dole pod wykresem, w kratkach oznaczających dni cyklu miesiączkowego, zapisujemy daty kalendarzowe i kolejne miesiące - co daje wyraźny obraz długotrwałości przerw oraz pokazuje jednoznacznie, że zatrzymanie miesiączki nie ma nic wspólnego z ciążą, a jest związane tylko z dojrzewaniem.