Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002603937
Tytuł: Jak założyć ogród
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2290
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy:  
Data publikacji: 2001-03-24
z drugiej strony czarny bez o liściach fioletowo-czerwonych (w Polsce niestety trudny do dostania), za nimi zaś wiśnię japońską "Kanzan" o liściach bordowych, utworzy to barwną plamę w jednej tonacji o różnych odcieniach. Radzę ją natychmiast skontrastować z zielenią, np. któregoś z jałowców - "Skyrocket", "Hibernica" lub "Cracovia". Można też posadzić przy czerwonej plamie któryś z ciemnych cisów, np. "Hicksii" lub też zrezygnować z igieł i dołączyć zmierzwioną ciemnozieloną leszczynę pogiętą.
Nie należy jednak z kolorem przesadzać, zwłaszcza w niezadużych ogrodach. Decydując się na czerwoną plamę, pozwól sobie jeszcze na szaroniebieski. Posadź oliwnik wąskolistny, gruszę wierzbolistną - krzewy o liściach szarosrebrzystych. Dołącz do tego kępę szarej bylicy, którą jednak dobrze jest otoczyć wkopaną w ziemię plastikową granicą, jakby wiadrem bez dna, bo rozrasta się szybko. Jeśli dołączy do tej grupy perovskia, kwitnąca na fioletowo późną jesienią, albo szczepiony na chudej nóżce słonisz o delikatnej koronce z liści i fioletowych kwiatkach - efekt będzie boski.
Obok szarosrebrnej grupy możesz posadzić srebrzystawy świerk serbski "Nana" lub też niebieski cyprysik Boulevarda (na zimę lepiej go owinąć włókniną). I dalej znów zieleń. Rozłożysty krzak kaliny sztywnolistnej albo krzak kolkwicji, który zaleje wiosną to miejsce ogrodu lawiną kwiatów.