Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00010100116
Tytuł: Przedwojenne ślady na zrewitalizowanej ulicy Chłodnej - Warszawa
Wydawca: Grupa Wydawnicza Polskapresse
Źródło: Polska The Times
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Andrzej Rejnson,  
Data publikacji: 2009-12-22
zyżowania z al. Jana Pawła i Chłodną aż do ulicy Towarowej. Przebudowa ma się rozpocząć od modernizacji posadzek. Jezdnie będą pokryte kostką bazaltową i granitową, a chodniki m.in. płytami betonowymi o określonych wymiarach. Odznaczone mają być również pierzeje i ślady nieistniejących już budynków - pasami i murkami z czerwonej cegły klinkierowej uzupełnione czarnymi przebarwieniami. Przy kościele św. Karola Boromeusza odnowione zostaną zielone skwery, które będą pełniły charakter rekreacyjny.
Władze dzielnicy chcą też na całej długości ulicy poustawiać zabytkowe elementy architektury. Zobaczymy warszawską ławkę żeliwną , latarnie typu pastorał warszawski, słupki kamienne z granitu czy prostokątne kraty pod drzewa. Największa zmiana czeka nas jednak u zbiegu z ulicą Żelazną. Na posadzce znajdzie się odrysowany ślad kładki łączącej getta. Po obu stronach ulicy staną też wysokie słupki. Przy nich, w chodniku zobaczymy zdjęcia przypominające o tym, jak wyglądało przejście. Na wysokości kładki, gdy zapadnie mrok, oba słupki połączy wiązka laserowa.
Władze dzielnicy planują też przy Chłodnej liczne atrakcje. Ulica będzie nieprzejezdna podczas festiwali czy kiermaszy. Przy ul. Białej, która zostanie wyłączona z ruchu, pojawią się ogródki sezonowe, a przy kościele wystawy. Odnowione zostaną też tory na odcinku od ul. Towarowej do budynku straży pożarnej i podczas imprez pojedzie nimi tramwaj konny. Ruch na odcinku od ul. Żelaznej do Towarowej ma zostać "uspokojony".